Westover Magnet Elementary School Staff Directory


Please use the following webform to submit online comments or questions to a member of the Westover Magnet Elementary School team:

 Contact a Teacher / Staff Member


ADMINISTRATIVE TEAM

NameTitlePhone 
Kathleen WunderPrincipal  
Keriann MaxelixAssistant Principal  
Oleg (Alec) IogmanAdministrative Intern

(203) 977-4072

 
OFFICE STAFFTitle Phone 
Luz Gonzalez-Colon

Office Staff

(C1101)(203) 977-4917 
Beverly Thompson

Office Staff

(C1102)(203) 977-6694 

KINDERGARTEN A-TEAM

NameTitleRoom #PhoneOther
Lisa WilsonKindergarten Team Leader107

(203) 977-4858

Website

Lisa PaviaKindergarten Teacher100 

Website

Amy NeerKindergarten Teacher101 Website
Abigail CurryKindergarten Teacher102 Website
Alexia Rose-HayesKindergarten Teacher103 Website
Susan CavanaghKindergarten Teacher104 

Website

Robyn KechterKindergarten Teacher106 Website

FIRST GRADE B-TEAM

NameTitleRoom #PhoneOther
Lauren Deans1st Grade Teacher, Team Leader109(203) 977-5936

Website

Alexandra Radonich1st Grade Teacher108 

Website

Melissa Warga1st Grade Teacher110 

Website

Diane Romanello1st Grade Teacher112 

Website

Kendra Morton1st Grade Teacher115 

Website

Noelle Hart1st Grade Teacher116 

Website

Gabrielle Abouzeide1st Grade Teacher117 Website

SECOND GRADE B-TEAM

     
Allison Klein2nd Grade, Team Leader124 

Website

Lauren Kassimis2nd Grade Teacher118 

Website

Megan Busby, EML2nd Grade Teacher119 

Website

Marian McCaffrey2nd Grade Teacher120 

Website

Mary Lou Bloxsom2nd Grade Teacher121 

Website

Lauren Fortin2nd Grade Teacher122 

Website

Karen Herbst2nd Grade Teacher123 

Website

THIRD GRADE C-TEAM

NameTitleRoom #PhoneOther
Melanie Rakoczy3rd Grade Teacher, Team Leader213(203) 977-6174Website
Angela Plateroti3rd Grade Teacher201 Website
Lauren Leal3rd Grade Teacher203 Website
Danielle Barberi3rd Grade Teacher205 Website
Michelle Sanford3rd Grade Teacher207 Website
Tracy O'Neill3rd Grade Teacher208 Website
Allison Gallagher3rd Grade Teacher209 Website

FOURTH GRADE C-TEAM

NameTitleRoom #Phone Other
Nicole Schmalzl4th Grade Teacher, Team Leader216(203) 977-5484Website
Caitlin Robinson4th Grade Teacher202

 

Website

Elizabeth Golove4th Grade Teacher204 

Website

Catherine Stephenson4th Grade Teacher210 

Website

Adriana DeCarlo4th Grade Teacher212 

Website

Jessica Buckett4th Grade Teacher214 

Website

Lynn Gaynor4th Grade Teacher215 Website

FIFTH GRADE D-TEAM

NameTitleRoom #PhoneOther
Nicole Forbes5th Grade Teacher, Team Leader219(203) 977-4429

Website

Michele Thompson5th Grade Teacher218 

Website

Gina Silvestri5th Grade Teacher220 Website
Stephanie Catlyn5th Grade Teacher221 

Website

Alicia Stockage5th Grade Teacher222 Website
Jennifer Smolewski5th Grade Teacher223 

Website

Heather Stramandinoli5th Grade Teacher (TPDL)225 

Website

APS TEAM

NameTitleRoom #PhoneOther
James Hart

APS, Team Leader, PE

Gym

(203) 977-4862

Website
Jason KrukMusic Teacher138 Website
Teresa White

Instrument , Music/Drama

139 

Website

Jennifer MacklinMusic Teacher140(203) 977-6154Website
Cathy McElroyArt Teacher128 Website
Erika RohdeArt Teacher130 Website
Robin HorowitzDance Teacher135 

Website

Genelle RabitaDance/Drama Teacher134 

Website

Dara MinklerProblem Solving Teacher126 Website
Donnie Moody

Drama Teacher

137

(203) 977-4572

Website
Brian HalibozekPhysical Education TeacherGym(203) 977-5756Website
Sean HutchinsonTPDLMedia Center(203) 977-4757Website

BOE READING

NameTitleRoom #Phone 
Kelly Lane FRC2  

ASD

NameTitleRoom #Phone 
Mary Kate Ross 105 Website
Martisha BrownPara-Educator   
Ashley MaignanPara-Educator   
Rebeka ShohanPara-Educator   
Archana ShuklaPara-Educator   

ELL

NameTitleRoom #PhoneOther
Talia Lasalandra 114 Website
Nina Cremonese 217 Website

PLANNING AND PLACEMENT TEAM

NameTitleRoom #Phone 
Mitch WestSocial Worker, Team Leader126(203) 977-5874Website
Elizabeth LondonoPsych.125(203) 977-4746Website
Morgan CarperResource127 Website
Kristen HobsonResource129 Website
George RigakosResource200 Website
Lindsey ReuterResource211 Website
Allyson MartinSpeechC123 Website

PPT FACILITATOR

NameTitleRoom #Phone 
Fatima Tejada C120  

OT/PT TEAM

NameTitleRoom #Phone 
Caitlin AckermanOT113  
Kristen RizzioOT113  
Arelis CepedaPT113  

FAMILY RESOURCE CENTER (FRC)

NameTitleRoom #Phone 
Wendy Lesperance 131(203) 977-5854 

PARENT FACILITATOR

NameTitleRoom #Phone 
Jesica Alarcon Main Office(203) 977-5886 

Para Educator INSTRUCTIONAL TEAM

NameTitleRoom #Phone 
Korina BeratisA-Team (Cavanagh)   
Jagu DaveA-Team (Curry)   
Pina GentileA-Team (Pavia)   
Doris PetrafesaA-Team (Rose-Hayes)   
Sandra RacanielloA-Team (Neer)   
Roxy SamelaA-Team (Kechter)   
Marie NaniaMedia   

Para Educator INCLUSION TEAM

NameTitleRoom #Phone 
Gabriela BasketGrade 4 (Gaynor)   
Tammie BillieGrade 1 (Hart)   
Kayla BurgosGrade K. (Rose-Hayes)   
Mary FordhamGrade K. (Neer)   
Monique HitlinGrade 1 (Abouzeide)   
Tiffany JonesGrade K. (Rose-Hayes)   
Sue McIntoshGrade 4 (Golove)   
Kimberley NewtonGrade 4 (Stephenson)   
Rose NoelGrade 4 (Robinson)   
Shannon O'ConnorGrade 3 (Plateroti)   
Ann Marie PelliniGrade 5 ( Thomp./Smol.)   
Indumathi GnanavelGrade 2 (Kassimis)   
Gillian WeintraubGrade 3 (Leal)   
Trish Williams(LTS) Grade 4 (DeCarlo)   

SRO/SECURITY OFFICER

NameTitlePhoneOther
Officer Brian McKay (203) 977-6642 
Melissa Rodriquez

 

  

HEALTH SERVICE TEAM

NameTitlePhone 
Jessica AnnosierNurse(203) 977-4574 
Toni Parlanti

Dental Hygenist

(203) 977-4036 

INTERNS/STUDENTS TEACHERS

NameTitlePhone 
Madison Eucalitto Student Teacher  
Sharon Torpey-DeLuca

Intern

  

CAFETERIA

NameTitlePhone 
Rita Crocco (203) 977-4884 
Debbie Fusco

 

  
Zhor Miriraoui   
Alvin Williams   

CUSTODIAL TEAM

NameTitlePhone 
Matthew VivonaHead Custodian(203) 977-4554 
Michael CarpanzanoLead Custodian - Nights  
Norberto Barroso

Night Custodian

  
Mike Tiriolo   
Leo Echavarria   
Jordan Powell   
Darlene Kruliuk